“Caritas Latvija” brīvprātīgie pieredzes apmaiņā Daugavpilī un Bebrenē

Vissvētākās Trīsvienības svētkus gaidot, šā gada 10. jūnijā, apmēram 50 “Caritas Latvija” brīvprātīgie no Rīgas, Kandavas, Olaines, Cēsīm, Siguldas, Valmieras un Jēkabpils katoļu draudzēm devāmies pieredzes apmaiņas braucienā uz Daugavpili un Bebreni. Braucienu organizēja katoļu baznīcas labdarības organizācija “Caritas Latvija” biroja vadība. Ceļā mūs pavadīja priesteris Aivars Līcis. Dažādos nodomos lūdzoties rožukroni un citas lūgšanas Dievmātes godam, nemanot sasniedzām Daugavpili, kur Forštates mikrorajonā majestātiski paceļas Jēzus Sirds baznīcas torņi.

Esam viesos pie Mātes Terēzes līdzstrādniekiem. Iepazīšanās sākas “zupas virtuvē”, kur ar prāvesta Andra Ševeļa svētību, pie gaumīgi klātiem galdiem, tiekam cienāti ar siltām, garšīgām pusdienām. Priesteris Ernests mūs aicina iejusties pastāvīgo “zupas virtuves” apmeklētāju lomā, sakot, ka mums tiek pasniegts tāds pats ēdiens kā trūkumcietējiem. Pirms ķeršanās pie gardās maltītes, saņēmām arī garīgo barību – Dieva Vārda lasījumu un skaidrojumu. Ikviens šeit jutās ļoti gaidīts un mūs bija pārņēmusi māju sajūta.

Pēc sātīgām pusdienām, priestera Dmitrija vadībā apskatījuši baznīcu un ieguvuši nedaudz informāciju par celtnes vēsturi, pulcējāmies “mācību klasē”. Mātes Terēzes līdzstrādnieku kustības Daugavpils grupas koordinatore Ināra iepazīstina ar aktīvistiem un skaidro, ka kustības mērķi un uzdevumi ir tādu paši, kā Caritas organizācijai. Grupas aktivitātes ir ļoti daudzveidīgas: trūkumcietējiem tiek organizēta zupas virtuve, pārtikas un saldumu pakas uz svētkiem; sadraudzības pasākumi ģimenēm ar bērniem, vientuļiem un veciem cilvēkiem uz Ziemassvētkiem un Lieldienām; vasaras nometnes bērniem; izbraukumi ārpus pilsētas pieaugušajiem; slimnieku apmeklēšana slimnīcā un mājās; darbs ar ieslodzītajiem cietumā u.c

Aktīvisti no sirds, aizrautīgi un dedzīgi stāsta par paveikto, par pārvarētajām grūtībām un iecerēm nākotnē. Mutiskais vārds tiek vizualizēts uz ekrāna. Runātāji liecina, cik lielu gandarījumu dod viņu darbs, kāda pateicība un pretmīlestība tiek saņemta un, ka no šīs savstarpējās darbības vairāk iegūst palīdzības sniedzējs. Šeit gribas teikt Mišela Kuā vārdiem:” Bet mēs būtu pazuduši, ja vairs nebūtu tiem vajadzīgi.”

Sirsnīgi jo sirsnīgi atvadījušies no daugavpiliešiem dodamies uz Bebreni, pie Sv. Jāņa Kristītāja draudzes žēlsirdības darbu darītājiem un prāvesta Arņa Maziļevska, kurš mūs sagaida un kopā ar priesteri Aivaru celebrēja Sv. Misi, sprediķī uzsverot žēlsirdības darbu veikšanas nozīmi mūsu ikdienā. Svētā Gara piepildīti, saņēmuši Vissvētākā Sakramenta svētību, sekojām prāvestam Arnim uz draudzes māju, kur pagalmā bagātīgi klāts launaga galds. Nobaudījuši lauku gardumus, brīvā atmosfērā varam parunāties ar šejieniešiem un izbaudīt īstu lauku ciemata klusumu, ceriņu un peoniju smaržu, Bebrenes muižas parka dabas skaistumu. Noslēgumā Bebrenes, Ilūkstes un Eglaines draudžu aktīvisti un žēlsirdības darbu veicēji dalās savā pieredzē.

Nemanot ir pienācis laiks atvadīties. Prāvests Arnis svētī mūs atpakaļceļam un novēl izturību un izdošanos kalpojumā.

Pārdomājot, ko es ieguvu šajā pieredzes apmaiņā, nonācu pie atziņas, ka kalpojumu daudzveidība ir neierobežota, un katra draudze var veidot savu “komplektu”, ņemot vērā savas fiziskās un materiālās iespējas. Galvenais vienojošais jebkurā kalpojumā ir attieksme. Ja mēs spējam iejusties, saprast trūcīgā, slimā, vientuļā, bezpajumtnieka, alkoholiķa, cietumnieka vai citā nelaimē nonākušā līdzcilvēka situāciju, pieņemt ikvienu no viņiem mīlestībā kā savu brāli vai māsu un palīdzēt viņiem, mēs saņemam daudzkārt vairāk, kā esam devuši.

Paldies prāvestam Andrim un prāvestam Arnim, paldies Mātes Terēzes līdzstrādniekiem, paldies Bebrenes, Eglaines un Ilūkstes žēlsirdības darbu veicējiem par sirds siltumu un dāsnumu, par kalpošanas prieku un degsmi! Jūs mūs patiesi iekvēlinājāt un iedvesmojāt!

Gribu novēlēt jums un mums, lai Dievs dod mums biežāk priecāties par ikvienu, kas ir atradis sevi Dievā, atrisinājis savas sadzīves problēmas, atbrīvojies no atkarībām un vairo mīlestību un saticību starp cilvēkiem!

Lai Dievs Tēvs, Dēls un Svētais Gars, un mīļā Dievmāte palīdz mums visiem!

Emīlija Liukiša,

Rīgas Sv. Franciska draudzes Caritas grupas koordinatore